Jak sprawdzić czy dokument jest gotowy do odebrania

Wyjazd za granicę, załatwianie spraw w urzędzie, a może wizyta w banku? Żadne z wymienionych nie odbędzie się, jeśli nie posiadasz przy sobie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Dokumenty te należy posiadać przy sobie, ponieważ bez nich nie jest możliwe załatwienie wielu spraw. Obydwa dokumenty można uzyskać, składając poprawnie wypełniony wniosek wraz z kolorowym zdjęciem wykonanym u fotografa. Na gotowy dowód czy paszport czeka się do 30 dni kalendarzowych, choć dokument przeważnie można odebrać już wcześniej. W pilnych sprawach można wystosować pismo z prośbą o wydanie dokumentu w trybie przyspieszonym. Dobrze umotywowana prośba zazwyczaj spotyka się ze zgodą urzędników. O tym, jak sprawdzić, czy dokument jest gotowy, przeczytasz poniżej.

Jak sprawdzić, czy dowód jest gotowy?

Obecnie nie ma potrzeby odwiedzania urzędu z pytaniem, czy można już odebrać gotowy dokument. Z pomocą przychodzi Ministerstwo Cyfryzacji, na którego stronie obywatel.gov.pl można łatwo sprawdzić, czy dowód jest gotowy. Na stronie głównej należy odszukać hasło „Sprawdź, czy dowód jest gotowy”, a następnie wpisać numer potwierdzenia wniosku. Ciąg cyfr znajduje się na potwierdzeniu otrzymanym od urzędnika w dniu składania wniosku o wyrobienie dokumentu. Informacja podpowie użytkownikowi, czy dowód jest gotowy do odbioru, i czy może udać się po niego osobiście do urzędu.

Jak sprawdzić, czy mój paszport jest gotowy?

Wniosek o wyrobienie paszportu składany jest w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Należy pamiętać, aby gotowy dokument odebrać dokładnie w tym samym punkcie, w którym składano wniosek. Odbiór paszportu w innym urzędzie nie jest możliwy. Aby sprawdzić, czy paszport jest gotowy, należy wejść na stronę obywatel.gov.pl. Na stronie głównej, spośród kilku haseł, należy odszukać „Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy”, po czym wpisać numer sprawy widniejący na potwierdzeniu złożenia wniosku. Informację o gotowości dokumentu do odbioru można wydrukować i wziąć ze sobą do urzędu.