Zdjęcia do paszportu

Paszport to dokument, który należy obowiązkowo posiadać podczas podróży zagranicznych. Na terenie Unii Europejskiej wystarczającym dokumentem jest dowód osobisty, jednak gdy kraj docelowy wykracza poza unijny obszar, posiadanie paszportu jest niezbędne. Dokument jest ważny, jeśli znajduje się w nim zdjęcie wykonane zgodnie z urzędowymi wymogami. Fotografia składana w urzędzie lub w punkcie paszportowym musi być przede wszystkim aktualna, to jest wykonana nie później niż pół roku przed złożeniem wniosku. Jakie wymagania muszą spełnić zdjęcia paszportowe?

Zdjęcia do paszportu a wymogi

Fotografia dokumentowa musi spełnić szereg urzędowych kryteriów. Przede wszystkim na zdjęciu musi znajdować się jedna osoba, której wzrok skierowany jest prosto w obiektyw aparatu. Zdjęcie przedstawia postać o wyraźnych konturach twarzy – jej linia nie może być przysłonięta biżuterią lub innymi ozdobami. Sylwetka zwrócona jest frontem do obiektywu aparatu. Zdjęcia do paszportu muszą być aktualne, co oznacza, że należy je wykonać najpóźniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Zdjęcia z wizerunkiem osoby sprzed kilku lat nie podlegają akceptacji w urzędzie. Wówczas zajdzie potrzeba wyrobienia nowego zdjęcia do paszportu.

Osoba na zdjęciu nie może się uśmiechać. Zaleca się przybrać naturalny wyraz twarzy, nie zdradzający żadnych emocji. Zdjęcia do paszportu w 2021 roku nie mogą przedstawiać osoby w okularach z ciemnymi szkłami lub z nakryciem głowy. Wyjątek stanowi wada wzroku lub wyznanie religijne, które wymaga okrycia głowy w sposób ciągły. W obu przypadkach należy okazać w urzędzie stosowne zaświadczenie (lekarskie lub ze wspólnoty religijnej). Fotografia wykadrowana jest w taki sposób, że znajduje się na niej cała głowa oraz górna część ramion (postać wypełnia do 80 procent powierzchni fotografii). Do zdjęcia można założyć delikatną biżuterię oraz mieć makijaż, należy jedynie zwracać uwagę na dodatki, aby nie przysłoniły owalu twarzy.

Zdjęcia do paszportu dla dziecka

Podobne zasady panują w trakcie wyrabiania paszportu dla dziecka. Zdjęcia do paszportu dla niemowlaka lub osoby niepełnoletniej muszą być wykonane na jednolitym jasnym tle. Dziecko nie może się uśmiechać – zalecany jest naturalny wyraz twarzy, otwarte oczy i zamknięta buzia. Rodzice często zastanawiają się, ile sztuk zdjęć do paszportu należy złożyć w urzędzie. Pracownik będzie wymagał okazania jednej kolorowej fotografii o wymiarach 35 x 45 mm. O pozostałe wymogi dotyczące zdjęcia do paszportu dla dziecka lub osoby dorosłej można zapytać urzędnika lub dobrego fotografa w Radomiu.

Czas oczekiwania na paszport

Dokument wyrabiany jest w ciągu 30 dni kalendarzowych. Termin może ulec skróceniu lub wydłużeniu i jest niezależny od działania urzędu. Aktualny status dokumentu można sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl, wchodząc w zakładkę „Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy”. Wniosek o wyrobienie paszportu należy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Gotowy dokument odbiera się w tym samym miejscu, w którym złożono komplet dokumentów.