Zdjęcie biometryczne

Profesjonalne zdjęcie biometryczne jest jednym z obowiązkowych elementów takich dokumentów, jak paszport czy dowód osobisty. Fotografię tego typu stosuje się obecnie w paszportach we wszystkich krajach. Zdjęcie biometryczne musi spełniać szereg urzędowych wymogów, dlatego należy je wykonać w sprawdzonym studiu fotograficznym. Listę takich zakładów funkcjonujących na terenie Radomia umieściliśmy na stronie naszego serwisu.

Czym jest zdjęcie biometryczne

Wielu reaguje zdziwieniem słysząc to pojęcie. Co to jest zdjęcie biometryczne? To zdjęcie dokumentowe wykonywane do paszportu lub dowodu osobistego. Fotografia taka umożliwia szybką weryfikację tożsamości za pomocą specjalnych urządzeń skanujących, które coraz częściej pojawiają się na lotniskach.

Zdjęcie biometryczne pozwala na identyfikację posiadacza dokumentu poprzez stałe cechy fizyczne jego twarzy. Do cech takich zalicza się rozstaw oczu, szerokość czy kształt nosa lub ust, a także układ kości policzkowych. Tożsamość można zidentyfikować nawet wówczas, gdy obywatel zaingeruje w wygląd zewnętrzny farbując włosy czy zapuszczając brodę. Aktualny wzór zdjęcia biometrycznego znajduje się w Internecie lub w zakładzie fotograficznym.

Rozporządzenie o umieszczaniu zdjęć biometrycznych wydała Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, która zajmuje się bezpieczeństwem pasażerów i personelu w ruchu powietrznym.

Wymogi

Wymagania co do zdjęcia biometrycznego są identyczne z tymi, które obowiązują przy fotografii dokumentowej. Wymiary zdjęcia biometrycznego to 35 x 45 mm. Osoba na zdjęciu powinna kierować sylwetkę i wzrok w obiektyw aparatu, przybierając naturalny wyraz twarzy. Należy zadbać o to, by owal twarzy był całkowicie widoczny. Twarzy nie można przysłonić włosami czy zbyt dużą biżuterią. Sylwetka osoby na zdjęciu powinna wypełniać około 80 procent powierzchni. Nie można wykonywać zdjęć osobom w okularach z ciemnymi szkłami ani w nakryciu głowy, chyba że przedstawione zostanie stosowne zaświadczenie (lekarskie lub ze wspólnoty religijnej).