Zdjęcie do CV

Curriculum Vitae jest typem dokumentu, którym często się posługujemy. Wszyscy pracodawcy wymagają przedłożenia CV jako pierwszy etap rekrutacji. W dokumencie należy ująć wykształcenie, dotychczasowe zatrudnienie, kwalifikacji i umiejętności, a to wszystko dopełnione odpowiednim zdjęciem. Fotografia wizerunkowa zyskuje na popularności, nadając CV powagi i estetyki. Gdzie zatem wykonać dobre zdjęcie do CV? W naszym serwisie znajdują się dane sprawdzonych punktów fotograficznych w Radomiu, gdzie można wykonać wysokiej jakości zdjęcie na CV w dobrej cenie.

Czy do CV musi być zdjęcie?

Takie pytanie zadaje sobie wielu kandydatów na wybrane stanowisko. W wielu krajach na świecie zabrania się umieszczania zdjęcia w CV z obawy przed dyskryminacją pod względem narodowości, płci, wieku, wyznania lub rasy. W Polsce nie ma obowiązku dodawania zdjęcia do życiorysu, jednak fotografia wpływa na estetykę dokumentu, jak również pomaga zaoszczędzić czas obu stronom.

Zdjęcie do CV – wymogi

Z racji tego, że zdjęcie w CV nie jest obowiązkowe, nie ma konkretnych wymogów dotyczących jego wyglądu. Kilka niepisanych zasad podpowiada jednak, aby nie dodawać fotografii z wakacji czy rodzinnych uroczystości. Najlepiej sprawdzi się zdjęcie do CV wykonane u fotografa. Osoba korzystająca z usług profesjonalisty ma do wyboru dwie opcje. Jedną z nich jest sesja w studiu fotograficznym, drugą jest sesja w plenerze. Zdjęcie może być wykonane w naturalnym środowisku pracy, co sprawia, że fotografia wygląda bardzo naturalnie. Niektórzy zastanawiają się, czy zdjęcie do CV może być czarno-białe. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do umieszczania zdjęć monochromatycznych, o ile fotografia dobrze wpisuje się w treść dokumentu.

Jak się ubrać do zdjęcia do CV?

Przygotowanie do fotografii biznesowej warto zacząć od skompletowania odpowiedniego stroju. Dobrze sprawdzi się tutaj klasyczna biznesowa odzież. Panowie mogą ubrać dopasowaną marynarkę i jasną koszulę, panie mogą zdecydować się na ołówkową spódnicę i elegancką koszulę, lub zestaw złożony z klasycznych spodni, gładkiej bluzki i żakietu. Odzież nie powinna krępować ruchów sprawiając jednocześnie, że kobieta lub mężczyzna czują się w niej wygodnie. Dobrze jest zadbać o odpowiednie uczesanie, profesjonalny makijaż oraz dodatki. Delikatna biżuteria będzie tu jak najbardziej na miejscu. Dzień przed planowaną sesją warto poświęcić nieco więcej czasu na sen. Wypoczęta twarz wygląda wówczas na bardziej promienną. Pozując do CV można się uśmiechać. Tego typu fotografie wzbudzają zaufanie pracodawców, którzy są bardziej skłonni do nawiązania współpracy.

Jak dodać zdjęcie do CV?

Dokument tworzony jest zazwyczaj w edytorze tekstu. W pliku należy odszukać zakładkę „Wstawianie”, a następnie „Obraz”. Kolejny krok to wyszukanie zdjęcia na dysku i wstawienie go do edytora tekstu. Wymiary zdjęcia do CV ustawiane są manualnie. Zbyt dużą fotografię można wykadrować, korzystając z takiej funkcji w dokumencie tekstowym. Zdjęcie umieszcza się zazwyczaj w górnym lewym lub prawym rogu uważając, by nie nachodziło ono na tekst i nie odwracało uwagi pracodawcy od treści.

Jak zeskanować zdjęcie do CV?

Czynność skanowania zdjęcia na dysk komputera jest bardzo łatwa. Urządzenie skanujące należy połączyć z komputerem za pomocą kabla (zazwyczaj jego końcówkę wpina się w port USB) i zainstalować oprogramowanie. Kolejne kroki dotyczące skanowania zdjęcia będą widoczne na monitorze po uruchomieniu programu. Skanowane zdjęcie należy zapisać w odpowiednim miejscu na dysku, ponieważ trzeba będzie później wstawić je do edytora tekstu.