Zdjęcie do dowodu

Każdy obywatel Polski po osiągnięciu pełnoletniości zobowiązany jest posiadać dokument tożsamości, którym może posługiwać się w urzędach, bankach oraz innych instytucjach. Dowód osobisty można wyrobić we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędu miasta lub gminy, składając komplet odpowiednich dokumentów. Do czytelnie wypełnionego wniosku należy dodać jedną sztukę kolorowego zdjęcia, które spełnia urzędowe wymagania.

Zdjęcia do dowodu należy wykonać według określonych wytycznych. Prawidłowa fotografia dokumentowa może być wykonana w dobrym zakładzie fotograficznym. Lista sprawdzonych punktów na terenie Radomia znajduje się w naszym serwisie. Warto zdecydować się na rezerwację usługi poprzez nasz serwis – użytkownikom naszej strony przyznajemy 20-procentowy rabat na wybraną usługę fotograficzną.

Jak wyglądają zdjęcia do dowodu wykonywane w 2021 roku?

Urzędnicy wymagają, aby przedkładana fotografia do dowodu osobistego posiadała cechy charakterystyczne dla zdjęcia dokumentowego. Zakłada się tutaj, że wymiary zdjęcia do dowodu są ściśle określone. Rozmiar zdjęcia do dowodu to szerokość 35 mm, a wysokość 45 mm. Zdjęcie przedstawia posiadacza dokumentu – jego sylwetka na fotografii obejmuje całą głowę do górnej części ramion. Postać na zdjęciu powinna zajmować około 70-80 procent jego całkowitej powierzchni.

Ze strony technicznej fotograf musi zadbać o to, by zdjęcie było bardzo dobrej jakości, wydrukowane na papierze fotograficznym. Fotografia nie może być prześwietlona ani rozmazana – specjalista powinien zadbać o odpowiedni kontrast i zapewnić brak widocznych pikseli. Odcień skóry na zdjęciu powinien jak najwierniej odzwierciedlać naturalny kolor skóry posiadacza dokumentu.

Urzędowe kryteria stanowczo zakazują wykonywania zdjęć osobom w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy. Od tych wymagań odchodzi się w przypadku osób z wadą wzroku. Wówczas do składanego wniosku o dowód należy załączyć zaświadczenie lekarskie lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z uwagi na wadę wzroku. Nakrycie głowy jest dozwolone u osób, które ze względu na wyznanie religijne zobligowane są nieprzerwanie je nosić. Urzędnik poprosi o okazanie zaświadczenia o przynależności do określonej społeczności religijnej.

Składanie wniosku przez Internet

Istnieje możliwość złożenia wniosku online na odpowiedniej stronie. Wniosek wypełnia się przez Internet. Do dokumentu należy dodać jedną sztukę kolorowego zdjęcia, którego wymiary wynoszą 492 x 633 piksele. Całkowita waga zdjęcia nie może przekroczyć 2,5 MB, ponieważ wgranie jej do systemu nie będzie możliwe.

Zdjęcia dowodowe dla dzieci

Niemowlęta i osoby niepełnoletnie mogą posiadać dokument tożsamości, jednak wymaga to zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Wówczas zdjęcia do dowodu osobistego muszą spełniać podobne wymagania jak fotografie dokumentowe dla dorosłych. Dziecko musi patrzeć prosto w aparat, mieć zamkniętą buzię i naturalny wyraz twarzy.

Jak się ubrać do zdjęcia do dowodu

Fotografie dokumentowe będą służyć w dowodzie osobistym przez kilka kolejnych lat. Warto ubrać się w eleganckie ciuchy, dobrać skromne dodatki i zadbać o fryzurę. Zdjęcia wykonywane są na jasnym tle. Sylwetka osoby na zdjęciu dobrze będzie prezentować się w kontrastującej odzieży, takiej jak gładka ciemna bluzka lub koszula z marynarką. Odzież w pastelowych barwach, a także w odcieniach czerwieni dobrze kontrastuje z jaskrawym, jednolitym tłem.

Wybierając dodatki należy pamiętać, aby nie przysłaniały one linii twarzy, która musi być całkowicie odsłonięta. Skromne kolczyki czy naszyjnik są jak najbardziej dozwolone, jednak trzeba być ostrożniejszym, dobierając pozostałe elementy ozdobne, takie jak opaska czy chusta.

Czas wyrobienia dowodu osobistego

Termin realizacji w każdym urzędzie wynosi około 30 dni kalendarzowych. Czas wyrabiania dokumentu może ulec skróceniu, również w szczególnych przypadkach na pisemną prośbę petenta. Aktualny etap realizacji można sprawdzić, wchodząc na stronę Ministerstwa Cyfryzacji, która znajduje się pod adresem obywatel.gov.pl.