Zdjęcie do wizy

Wiza jest dokumentem, dzięki któremu możliwe będzie przekroczenie granicy niektórych państw. Polscy obywatele zobowiązani są do posiadania wizy przy wyjeździe do takich krajów, jak USA, Rosja, Chiny, Wietnam, Indie, Turcja czy Białoruś. Wiza jest ważna wówczas, gdy zdjęcie do niej jest prawidłowo wykonane. Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje zdjęcie do wizy spełni wszelkie wymagania, skorzystaj ze sprawdzonego fotografa w Radomiu. Listę profesjonalistów znajdziesz w naszym serwisie.

Wymagania dotyczące zdjęcia wizowego

Jak każda fotografia, tak i zdjęcie do wizy powinno spełnić konkretne oczekiwania urzędników. Zdjęcie powinno przedstawiać osobę, której sylwetka oraz wzrok skierowane są w stronę obiektywu. Nie należy otwierać ust ani uśmiechać się do zdjęcia. Najlepiej, kiedy wyraz twarzy jest naturalny, a oczy otwarte. Zdjęcie obejmuje głowę oraz górną część barków osoby fotografowanej (sylwetka wypełnia do 80 procent powierzchni zdjęcia). Nie wolno wykonywać zdjęć osobom w okularach z ciemnymi szkłami ani w nakryciu głowy. Owal twarzy osoby na zdjęciu musi być wyraźnie zarysowany, nie wolno przysłaniać go biżuterią ani włosami. Pozostałe wymogi różnią się pomiędzy wizami do poszczególnych krajów.

Zdjęcie do wizy amerykańskiej

Urzędnicy ambasady wymagają, aby wymiary zdjęcia do wizy USA miały 2 x 2 cale (w przeliczeniu ok. 5 x 5 cm). Dozwolone jest niewielkie obramowanie o grubości ćwierć cala. Ambasada wydała rozporządzenie, które mówi, że z dniem 1 listopada 2016 roku zdjęcia osób w okularach nie będą akceptowane.

Zdjęcie do wizy rosyjskiej

Wymogi dotyczące zdjęcia określa Wydział Konsularny Rosji. Wymiary fotografii wizowej do Rosji to 35 x 45 mm. Urzędnicy nie akceptują fotografii przedstawiających osoby z nakryciem głowy. Zdjęcie powinno być wykonane na jasnym tle w kolorze białym lub szarym.

Zdjęcie do wizy białoruskiej

Starając się o wizę do Białorusi, należy złożyć wniosek wraz ze zdjęciem o wymiarach 35 x 45 mm. Fotografia musi spełniać ogólne wymogi, takie jak odsłonięty owal twarzy, otwarte oczy oraz zamknięte usta. Wyraz twarzy powinien być naturalny.

Zdjęcie do wizy indyjskiej

Fotografia wizowa do Indii ma standardowe wymiary, które wynoszą 35 x 45 mm. W podróż do Indii należy wybrać się, kiedy paszport jest ważny dłużej niż 3 miesiące.

Zdjęcie do wizy do Chin

Zdjęcie wizowe do dokumentu uprawniającego do wjazdu na teren Chin powinno mieć wymiary 3,5 x 4,5 cm. Osoba na zdjęciu powinna być zwrócona w stronę aparatu i kierować wzrok w obiektyw. Zdjęcie musi być aktualne, to jest wykonane nie później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Zdjęcie do wizy tureckiej

Ambasada Turcji zakłada, że wymiary zdjęcia wizowego powinny wynosić 50 x 60 mm. Podróż do Turcji nie odbędzie się, jeśli termin ważności paszportu wygasa wcześniej niż za pół roku.

Zdjęcie do wizy Wietnam

Format zdjęcia wizowego do Wietnamu to 4 x 6 cm. Wraz z poprawnie wypełnionym wnioskiem należy złożyć jedną sztukę kolorowej fotografii, którą wydrukowano na wysokiej jakości papierze fotograficznym.